Wpłukiwanie jako metoda instalacji igłofiltrów w gruncie
Niezbędnym etapem instalacji zestawu igłofiltrowego, jest przeprowadzenie operacji wpłukiwania/posadawiania igłofiltrów.
Jest to etap , w którym doprowadzamy do umieszczenia igłofiltrów w gruncie, celem późniejszego podpięcia ich do kolektorów ssących połączonych z agregatem pompowym – pompą do igłofiltrów.
Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą posada wiania igłofiltrów w gruncie jest ich wpłukiwanie. W większości przypadków stosowana jest do tego rura wpłukująca z łukiem i wężem do wpłukiwania.
Typowe źródła wody do wpłukiwania igłofiltrów
Wąż wpłukujący musi być zasilony w wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Źródłem wody może być w tym przypadku np.:
- hydrant (jeśli dostępny)
- elektryczna pompa zatapialna lub elektryczny agregat pompowy
- motopompa
- samochód specjalny z pompą ciśnieniową i zasobnikiem wodnym (np. pojazd typu „Wuko” lub beczkowóz)
Przebieg wpłukiwania
Po zmontowaniu rury wpłukującej z łukiem do wpłukiwania i wężem, podłączeniu źródła wody poprzez wąż wpłukujący do rury wpłukującej, rura ta wprowadzana jest w grunt. Ułatwia to z jednej strony jej wzmocniony koniec wykonany z utwardzonego metalu, z drugiej strony wpłukiwanie umożliwia wypływająca woda z końca rury, która „wymywa” grunt pozwalając na wprowadzanie rury coraz głębiej.
Po wprowadzeniu rury wpłukującej do wymaganego poziomu, odpinany jest łuk węża wpłukującego i do rury wprowadzany jest igłofiltr. Następnie rura może być wyciągnięta z gruntu, igłofiltr pozostaje w gruncie.
Ten sposób wpłukiwania przeprowadzany jest do większości igłofiltrów, zarówno igłofitrów elastycznych 32mm jak i PCV 50mm, czy igłofiltrów wysokiej wydajności PE 63mm. W przypadku systemów włoskiego (1 1/4” 1 1/2”))i niemieckiego (2”) stosowane są igłofiltry tzw. „samowpłukujące”, w przypadku których łuk z wężem wpłukującym podłączany jest bezpośrednio do rury igłofiltra zakończonej złączem szybkozłącza klamrowego. Ten typ igłofiltra nie wymaga rury wpłukującej, jednak trzeba zaznaczyć, że zawór zwrotny na końcu rury wplukującej i przewężenia średnicy generują znaczne opory i dla tego typu igłofiltrów wymagane są źródła wpłukiwania o znacznie wyższym ciśnieniu. Tak więc zaleta konstrukcji „samowpłukującej” jest nieco pozorna.
Rury wpłukujące i ich średnice
W zakresie wpłukiwania igłofiltrów, najczęściej stosowane są rury wpłukujące wykonane z aluminium – niska masa sprawia, że można wpłukiwanie w większości przypadków realizować przy ręcznej obsłudze rury wpłukującej
W zakresie średnicy najczęściej stosowanym przy igłofiltrach typem rur wpłukujących są aluminiowe rury D51mm. W większości przypadków do wpłukiwania igłofiltrów elastycznych można posłużyć się właśnie tego typu rurą. W przypadku wpłukiwania igłofiltrów o średnicy 50mm stosowane są zwykle rury wpłukujące o średnicy 70mm. Dla igłofiltrów wysokiej wydajności 63mm stosowane są rury wpłukujące średnicy 89mm lub 108mm.
Jeszcze jedną ze stosowanych średnic, są rury D133mm. Tego typu rura jest stosowana do instalowania igłofiltrów różnych średnic z tzw. obsypką filtracyjną. W przypadku rur o większej średnicy ważne aby dysponować pompami do wpłukiwania igłofiltrów podwyższonego ciśnienia i wydajności.
Rura wpłukująca często jest także określana przez wykonawców pod innymi nazwami jak np.:
- ”lanca wpłukująca”
- ”sztyca wpłukująca”
- ”lanca/sztyca do wpłukiwania”
Długości rur wpłukujących do igłofiltrów
Długość stosowanej rury wpłukującej prawie zawsze będzie wynikała z długości igłofiltra, a przede wszystkim docelowej głębokości, na której igłofiltr ma być instalowany. Najczęściej stosowane są rury wpłukujące o długości 6 metrów. Wśród innych długości, do użytkowników dostarczamy także stosunkowo często rury o długości 4 i 4.5 metra. W szczególnych przypadkach zdarzyły się dostawy rur krótszych (np. 3 -3.5m.) lub dłuższych ( 7m). Rekordową długością rury, którą dostarczyliśmy klientowi dla bardzo specyficznego zastosowania, była rura o długości ogółem 12 metrów, montowana z 3 części.
W standardowym zestawie igłofiltrowym, który proponujemy z agregatami pompowymi, umieszczamy rury wpłukujące o dwóch długościach – 6 i 4.5m. Kombinacja tego typu została określona na podstawie wieloletnich doświadczeń użytkowników naszych zestawów igłofiltrowych.
Pompy do wpłukiwania
Z reguły najwygodniejszą opcją jest jeśli na budowie do wpłukiwania dostępny jest hydrant. Odpada wtedy problem źródła wody, a często ciśnienie z hydrantu (typu 4-5 bar) jest wystarczające do skutecznego wpłukiwania. Jednak w przypadku, gdy brak jest dostępu do hydrantu pojawia się konieczność wykorzystania pompy do wpłukiwania. Można w tym celu wykorzystać zarówno pompę elektryczną (np. zatapialną), jak i motopompę spalinową. Zaletą motopompy spalinowej jest z reguły łatwiejsza możliwość regulacji wydajności/ciśnienia/obrotów w trakcie wpłukiwania.
Istnieją motopompy spalinowe dedykowane do wpłukiwania igłofiltrów. Są to z reguły pompy podwyższonego ciśnienia (maks. 6-10 bar) wyposażone w zawory na wylocie do regulacji przepływu, oraz łatwo dostępną dla operatora dźwignię regulacji obrotów silnika.
Można także wykorzystać pompy niespecjalistyczne, jednak posiadające odpowiednio wysokie ciśnienie robocze. Nasi operatorzy bardzo często wykorzystują pompy spalinowe do wpłukiwania typu Victor S60 lub S80 o ciśnieniu maksymalnym 3.5-5.5 bar, dostępne także w naszej wypożyczalni motopomp.
W przypadku gruntów luźnych, piasków, często przy wpłukiwaniu igłofiltrów elastycznych, rurą wpłukującą D51 , może być użyteczna nawet zwykła motopompa benzynowa o maksymalnym ciśnieniu 2.5 bar. W gruncie piaszczystym, taka mała pompa często zda egzamin, choć różnica pracy w stosunku do mocniejszych pomp (choćby wspomnianych S60) będzie bardzo mocno widoczna.
Pompy zatapialne do wpłukiwania igłofiltrów
W przypadku jeśli mamy do dyspozycji mocne źródło energii elektrycznej, alternatywą urządzenia do wpłukiwania mogą być elektryczne pompy zatapialne. Można tego typu pompę zatapialną umieścić w zbiorniku z wodą/rzece/jeziorze/innym miejscu i zasilać w ten sposób rurę do wpłukiwania.
Wg naszych doświadczeń do wpłukiwania sprawdzą się pompy zatapialne o podnoszeniu maksymalnym przynajmniej 25-30 metrów, a najlepiej powyżej 30 metrów i mocy powyżej 3.5kW.
Wśród przykładowych jednostek, które stosujemy do wpłukiwania, a także wynajmujemy naszym klientom można wskazać:
- pompa zatapialna Flygt 2630 HT (3.7kW, podnoszenie do 37m, wydajnośc do 61m3/godz)
- pompa zatapialna Flygt 2640 HT (5.6kW, podnoszenie do 45m, wydajnośc do 68m3/godz)
- pompa zatapialna Evak 50EUB5.50T (3.7kW, podnoszenie do 36m, wydajnośc do 30m3/godz)
- pompa zatapialna Evak 80EUB5.75T (5.6kW, podnoszenie do 32m, wydajnośc do 72m3/godz)
- pompa zatapialna Evak 100EUB5.100T (7.5kW, podnoszenie do 42m, wydajność do 102m3/godz)
Niektóre pompy są dostępne w naszej ofercie wynajmu pomp zatapialnych.
Usługi wpłukiwania igłofiltrów
W przypadku firm, które wielokrotnie stosują igłofiltry w swoich pracach, bardzo często wpłukiwanie przeprowadza ich własna ekipa. Jeśli jednak firma rzadziej stosuje odwodnienie, przypadek odwodnienia i instalacji jest „trudny”, lub po prostu u wykonawcy brak jest wolnych pracowników i mocy przerobowych, można rozważać zlecenie usługi wpłukiwania igłofiltrów specjalizującej się w tym ekipie.
W przypadku zainteresowania jesteśmy do dyspozycji w zakresie przeprowadzenia instalacji zestawu igłofiltrowego dla Państwa. Służymy konsultacją w tym zakresie – tel. 606 355 238.
Więcej informacji na temat usług wpłukiwania w serwisie wynajempomp.pl
Wpłukiwanie igłofiltrów – klip wideo
Dziękujemy za pomoc w realizacji klipu firmie EKO BUD sp. z o.o. , Katowice
Dziękujemy za pomoc w realizacji klipu firmie ZIHB Majewski, Gliwice