W styczniu 2016 dostarczyliśmy przewoźną motopompę do ścieków na zamówienie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mrągowie.
Zapotrzebowanie klienta obejmowało pompę przewoźną, którą można byłoby wykorzystać zarówno do pompowania wody zanieczyszczonej jak i ścieków przy bypassach ściekowych (np. w sytuacjach awaryjnych, czy remontowych linii kanalizacyjnych).
Dla wskazanego zapotrzebowania dokonaliśmy doboru pompy, zaproponowaliśmy sprawdzony od lat agregat pompowy Geco Power MPD 6/20S.
Maksymalna wydajność agregatu pompowego to 470m3/godz., maksymalna wysokość podnoszenia 26m.
Przykładowy nominalny punkt pracy to 290m3/godz. przy 1.5bar.
Pompa oparta o wirnik półotwarty z wolnym przelotem zanieczyszczeń 76mm, więc konstrukcję odpowiednią do transferu ścieków.
Zasysanie agregatu pompowego wspomagane jest bezobsługową lobową pompą próżniową, co pozwala na szybkie i wielokrotne samozasysanie, nawet z dużych głębokości rzędu 7-8m.
Jednostka przygotowywana dla ZWiK Mrągowo, zamontowana została na homologowanej, dwuosiowej przyczepie przewoźnej, z burtami i plandeką.
Na przyczepie umieszczono osprzęt,armaturę pompową– węże ssawne i tłoczne o średnicy 150mm. zakończone szybkozłączami typu Perrot/Cardan.
Na przyczepie umieszczono również 2 kosze ssawne. Pierwszy z nich to klasyczny smok ssawny z szybkozłączem o powiększonych rozmiarach z otworami o średnicy 50mm.
Drugi to kosz skrzyniowy – separator stosowany przy pompowaniu ścieków. Posiada on formę skrzyni z łatwodemontowalną górną pokrywą i wygodną do czyszczenia kratą w środku. Instalacja pompy z koszem skrzyniowym pozwala na zatopienie węża ssawnego w ścieku bez dodatkowego smoka/filtra, a czyszczenie linii ssawnej jest przeprowadzane na powierzchni, przy pompie, bez konieczności częstego wyciągania węża ssawnego (co w praktyce często jest niewykonalne).
Projektując aranżację przyczepy, naszą uwagę zwrócił fakt, że kosz skrzyniowy jest ciężkim elementem i standardowe umieszczenie go obrębie burt z koniecznościa podnoszenia, sprawiałoby duże problemy obsłudze przy jego wyciąganiu i chowaniu kosza (aby nie okazało sie że potrzebne są 3-4 osoby i występuje dodatkowe ryzyko wypadku).Ważne było także aby kosz zajmował możliwie małą powierzchnię podłogi przyczepy, przy zachowaniu stabilności transportowej.
Dlatego też zaprojektowaliśmy taki uchwyt montażowy kosza skrzyniowego aby była możliwość umieszczenia go bokiem w pozycji pionowej, oraz wysuwania go z przyczepy przez zaledwie jedną osobę (druga potrzebna byłaby do przeniesienia kosza)
Uzyskany efekt spełnił w pełni oczekiwania nasze i klienta. Poniżej przedstawiamy wybrane zdjęcia rozwiązania montażowego kosza.
Poniższe zdjęcie przedstawia przykład instalacji agregatu pompowego do ścieków z koszem zewnętrznym skrzyniowym.