27 sierpnia nastąpiło uszkodzenie kolektora ściekowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. W wyniku uszkodzenia, znaczna ilość ścieków musiała być kierowana do Wisły (średnio 3-3.5m3/s).
Premier RP powołał sztab kryzysowy, aby możliwie w szybkim czasie znaleźć rozwiązanie problemu i ograniczyć wpływanie ścieków do Wisły. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się Wody Polskie i współpracujące z nimi firmy specjalistyczne jak ETP S.A. z kooperantami. Zbudowano 2 rurociągi tymczasowe DN1000 o długości ponad 1km każdy, oraz most pontonowy na którym rurociągi przekraczały Wisłę.
Firma Klaudia sp. z o.o. została poproszona o wsparcie w zakresie koncepcji układu pompowego, zaproponowania doboru, dostawy urządzeń pompowych (agregatów pompowych, pomp zatapialnych) i koordynacji montażu i obsługi pompowania w późniejszym okresie. Jednym z największych wyzwań w przedsięwzięciu, była konieczność dostawy zestawu sprzętu w ciągu 2-3 dni od podjęcia ustaleń i krótko potem montażu układu. Dlatego też, ma pierwszym etapie, nasza firma dostarczyła zestaw pomp, który był dostępny w Polsce „od ręki” na bazie własnej floty urządzeń i armatury, z uzupełnieniem o sprzęt współpracujących krajowych wypożyczalni Drial Poland oraz Carrier Rental Systems (UTC HVAC). Po kilku dniach dostaw i montażu (trwającego w zasadzie 24h.dobę) , udało się uruchomić bypass i ograniczyć wpływ ścieków do Wisły.
Z założenia jednak urządzenia z szybkiej dostępności, miały być w stanie zapewnić tylko część wymaganej przepływności (do 40%), tak aby na kolejnym etapie kompletować finalny zestaw sprzętu i osiągnąć pełen przepływ. Bypass obsługiwały pompy wirnikowe, w standardzie przyłączy od D200 do D300mm z zewnętrznymi koszami skrzyniowymi. Ograniczeniem była też ograniczona wielkość czerpni, oraz miejsca na instalację pomp. Dodatkowo w ściekach znajdowało się bardzo wiele części stałych (chusteczki, szmatki itp.), które mocno zatykały kraty koszy, wirniki i zmniejszały efektywność pompowania. Dlatego zdecydowano się przebudować układ.
Po kilku kolejnych dniach Klaudia sp. z o.o. pozyskała nowy, bardziej optymalny zestaw pomp od partnerów zagranicznych (oparty o pompy w standardzie przyłączy od D300mm w tym 6 pomp Hidrostal Superbetsy/Betsy 300 z wirnikami śrubowo-odśrodkowymi bez konieczności stosowania kosza ssawnego). Dodatkowo Wody Polskie zakupiły dwie wysokowydajne pompy spalinowe BBA Pumps (BA-400 i BA-500), oraz dzięki Xylem Water Solutions dołączono do zestawu także wysokowydajną, elektryczną pompę zatapialną Flygt. Finalnie tak skonfigurowany zestaw urządzeń układ pompowy osiągnął wymaganą przepustowość i jest w stanie pompować 3-3.5m3/s. (ponad 11 000m3/godz). Jeśli rozważać jeszcze większe przepływności (aby obsłużyć napływ w czasie opadów deszczu), wąskim gardłem będą możliwości przesyłowe wynikające z ograniczonych średnic wewnętrznych rurociągu.
Na finalny pracujący układ pompowy realizujący zadanie składają się poniższe zespoły pomp:
- Zespół 6 pomp spalinowych Hidrostal Betsy 300 i SuperBetsy 300 (dostarczonych przez Klaudia sp. z o.o.), z wirnikami śrubowo-odśrodkowymi, w ich przypadku odnotowano brak jakichkolwiek problemów z zapychaniem się wirników, mimo że pracują bez koszy/krat na liniach ssawnych. Ten zestaw pomp jest w stanie zapewnić przepływ po stratach do 1 m3/s. i jest oprócz pompy zatapialnej najbardziej bezobsługową i efektywną (w relacji przepływu do mocy i użycia paliwa) częścią układu. Bypass ścieków w Warszawie okazał się świetną referencją dla pomp spalinowych Hidrostal.
- Dwie pompy spalinowe wysokiej wydajnośc BBA BA-400 i BA-500, zakupione przez Wody Polskie, które na układzie osiągają przepływność po stratach łącznie do 1.5 m3/s zależności od aktualnej sytuacji (obroty, zapowietrzenie rurociągu, przytkanie krat ssawnych, poziom cieczy w czerpni itp).,.
- Elektryczna pompa zatapialna Flygt o mocy 340kW (dostarczona przez Xylem Water Solutions), w sprzyjających warunkach będąca w stanie zapewnić przepływ nawet 1.5m3/s. Pompa zasilana jest z generatorów prądotwóczych.
- 6 sztuk dodatkowych pomp spalinowych Pioneer Pump 300SM i 300SLC (dostarczone przez Klaudia sp. z o.o.) , częściowo podłączone jako uzupełniające do układu, częściowo jako zapasowe/awaryjne.
Ekipa Klaudia sp. z o.o. prowadzi obsługę pompowania, serwisu pomp, koordynację kwestii pompowych, szukając także możliwości dalszej optymalizacji układu i sposobu jego obsługi.
Opisywany wyżej bypass ścieków o wydajności ok 11 000 m3/godz. , w kontekście przepływu i okresu na opracowanie koncepcji i mobilizacji jest bezprecedensowy w naszym kraju, a zapewne i w kontekście europejskich bypassów ścieków surowych. Tym bardziej cieszy sukces osiągnięcia zaplanowanych rezultatów, efektów na które złożyło się zaangażowanie szeregu firm i instytucji uczestniczących w projekcie, w tym Klaudia sp. z o.o. Dziękujemy przy tej okazji partnerom biznesowym, z którymi mamy przyjemność pracować w tym zadaniu.
Wg planów Ministerstwa i Wód Polskich tymczasowa instalacja ma pracować ok 2 miesiące.