Pompa do igłofiltrów i wody zanieczyszczonej Geco Power MPD 4/5.5
Jednym z popularniejszych modeli pomp do igłofiltrów dostarczanych klientom w ostatnich latach roku, była pompa Geco Power MPD 4/5.5 Silent.
Jest to jednostka pompowa napędzana silnikiem spalinowym cenionej marki Hatz (popularny model 1D81) zabudowana w oslonie dźwiękochłonnej.
Najważniejsze parametry agregatu pompowego:
- wydajnośc maksymalna do 160m3/godz
- podnoszenie do 19m
- wydajność pompy próżniowej: 60m3/godz
- masa: ok. 1000kg
- głośność: 65dB (7m)
- silnik Hatz 1d81, moc nominalna 5,5kW 1 cylinder, pojemnośc 667cm3
- króciec ssawny: kołnierz 100mm z adaptacją na króciec V133 instalacji IgE 81 lub inny system
- króciec tłoczny: kołnierz 100mm z adaptacja na złącze Storz 110 lub króciec V133 instalacji igłofiltrowej
Pompa spalinowa MPD 4/5.5 we współpracy z igłofiltrami i koszty eksploatacji
Parametry pompy MPD 4/5.5 w praktyce rekomendują ją do współpracy z zestawami igłofiltrowymi liczącymi do 50 igłofiltrów (z pewnym zapasem, zależnie od przepuszczalności gruntów i ich nawodnienia). Pompa posiada wysoką sprawność hydrauliczną (do 75%), co sprawia że do jej napędu wystarczy silnik wysokoprężny pracujący na mocy nominalnej 5,5kW. Daje to w efekcie niskie spalanie rzędu 1-1,5 l/godz. oleju napędowego, więc niewątpliwie niskokosztową eksploatację pompy do igłofiltrów. Zbiornik paliwa o pojemności 80 litrów, starczy nawet na kilka dni pracy zestawu igłofiltrowego.
Silnik pracując na stosunkowo niskich obrotach (projektowany dla 3000 obr/min. pracuje w pompie na obrotach o połowę niższych) nie jest przeciążany, zapewnia to jego długą żywotność. Pompa ma maksymalna wysokośc podnoszenia 19m (1,9bar) co rekomenduje są do stosowania dla średnich odległości tłoczenia (np. kilkadziesiąt metrów).
Zastosowanie pompy MPD 4/5.5 do pompowania wody brudnej i ścieków
Agregaty pompowe MPD to nie tylko pompy do igłofiltrów. Z racji zastosowania półotwartego typu wirnika i dużego wolnego przelotu zanieczyszczeń (40mm) opisywana pompa, jak i inne z jej serii może być stosowana do pompowania wody zanieczyszczonej a także uwodnionych ścieków. W tym zastosowaniu pomocny będzie duży otwór rewizyjny mocowany nakrętkami oczkowymi które łatwo odkręcić bez użycia klucza. Za jego pomocą można dotrzeć do środka pompy i wirnika celem czyszczenia.
Cechy konstrukcyjne agregatu pompowego
Kompaktowa konstrukcja, ułatwienia przemieszczania i dostęp do wnętrza agregatu pompowego
Pompa wykonana w wersji na ramie z płozami, co pozwala nawet na doraźne przeciągnięcie na planu budowy. Rama zawiera otwory do wprowadzenia wideł wózka widłowego i jej przenoszenia. Dodatkowa górna rama z otworem na hak, pozwala także na przemieszczanie agregatu pompowego przy uchwycie od góry (np. za pomocą koparki).
Pełny dostęp do wnętrza pompy i jej łatwej konserwacji i inspekcji, zapewnia aż 6 drzwi.
Jak na jednostkę wyciszoną opisywana pompa do igłofiltrów jest stosunkowo lekka i waży ok 1000 kg. Jest to atutem przy logistyce.
Koncepcja budowy części hydraulicznej pompy
Tak jak inne pompy Gecopower typoszeregu MPD/MPE, opisywany model MPD 4/5.5 jest konstrukcją opartą o pompę wirową z półotwartym wirnikiem, wspomaganą bezobsługową pompą próżniową W wodnej pompie wirowej, zastosowano wirnik z przelotem zanieczyszczeń do 40mm, co sprawia że jednostka jest pompą uniwersalną, za pomocą której można pompować zarówno przy obsłudze systemu igłofiltrowego, jak brudną wodę a nawet ścieki za pomocą kosza ssawnego.
Materiałem wirnika jest żeliwo sferoidalne, co daje mu dobrą odporność na wycieranie.
Pompy MPD posiadają uszczelnienia mechaniczne o powierzchniach roboczych z węglika krzemu, co od lat w ich przypadku daje największą niezawodność. Uszczelnienie mechaniczne jest chłodzone smarem, który jest dozowany poprzez automatyczną, wymienną smarownicę. Wkład smarownicy wystarcza na okres do 12 miesięcy, może także zostać zużyty szybciej, szczególnie jeśli przy pracy z systemem igłofiltrowym, pompa przez dłuższe okresy czasu pracuje z wysokim podciśnieniem.
Zastosowanie smarownicy zapewnia ochronę przy wydłużonej pracy na sucho, bez dopływu cieczy, co w praktyce może występować przy pracy pompy do igłofiltrów.
Wirnik pompy zamocowany jest na wale ze stali nierdzewnej. Zastosowano podwójne łożyskowanie wału.
Na wylocie pompa posiada zawór zwrotny typu klapowy znanej firmy Socla, z komorą rewizyjną pozwalającą na doraźne przeczyszczenie.
Wspomaganie próżniowe
Na wejściu do pompy znajduje się sekcja separatora (stal nierdzewna), w której znajduje się pływak, który zależnie od tego czy w separatorze została zassana ciecz, blokuje lub otwiera dalsze połączenie zasysające pompy próżniowej. Agregat pompowy MPD 4/5.5 , posiada pompę próżniową typu lobowego („claw vacuum pump”). 2 obracające się loby w suchej komorze, wytwarzają podciśnienie. Pompa próżniowa posiada hermetyczną przekładnię, smarowaną olejem. Na jej wlocie znajduje się pojemnik z wymiennym filtrem powietrza. Pompa próżniowa napędzana jest z głównego wału pompy wirowej dwoma paskami segmentowymi. Zastosowanie pasków segmentowych zamiast pasków klinowych typu V-belt czy zębatych, daje możliwość łatwego ich skracania (bez stosowania napinaczy), a także uzupełniania fragmentów w przypadku ich zużycia.
Pompa próżniowa jest w praktyce bezobsługowa. Komora przekładni jest hermetyczna stąd można oczekiwać że poziom znajdującego się w niej oleju będzie stały. Raz do roku rekomendowana jest wymiana oleju w pompie próżniowej (ilość to zalednie 0,8 l.)
Połączenie pompy z silnikiem spalinowym
Pompa wirowa z silnikiem połączona jest sekcją sprzęgła elastycznego. W modelu MPD 4/5.5 zastosowano bardzo trwałe sprzęgło elastyczne z tolerancją ewentualnych drobnych nieliniowości (gwarantowana żywotność sprzęgla min. 5000 godzin. w praktyce wystarcza z reguły na 10-20 tys. godzin eksploatacji)
Połączenie pompy z silnikiem za pomocą sprzęgła, jest atutem choćby w sytuacji, gdy istnieje potrzeba wymontowania silnika do remontu. W przypadku połączenia sprzęgłem, w odróżnieniu od tzw. połączeń monoblokowych/bezpośrednich brak jest konieczności ingerencji w sekcję pompy wodnej i próżniowej.
Panel sterowania
Pompa jest wyposażona w nowoczesny panel sterowania i ochrony silnika. Na panelu znajduje się m.in. wakuometr, wskaźnik paliwa, włącznik,wyświetlacz licznikiem godzin oraz diagnostyką silnika. Przy panelu zlokalizowana także jest dźwignia regulacji obrotów.